Wybory 2024

Program Wyborczy 2024

Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok

Tomasz Matuszewski

Kandydat na Burmistrza Miasta Sanoka

Sanok jest pięknym miejscem, wyjątkowym na mapie naszego kraju. Przede mną ogromne zadanie, by życie w Sanoku było tańsze, by młodzi ludzie mogli planować tutaj swoją przyszłość, a seniorzy w spokoju i zdrowiu – cieszyli się zasłużoną emeryturą. To mój plan na najbliższą kadencję!

Mieszkam w Sanoku od wielu lat. Będąc Burmistrzem tego naszego miasta poznałem potrzeby mieszkańców, jego mocne strony, ale przede wszystkim – odkryłem jego ogromny potencjał. Podczas licznych spotkań z Państwem – mieszkankami i mieszkańcami Sanoka, usłyszałem wiele cennych sugestii i pomysłów, które stanowią inspirację w codziennej pracy.

Partie polityczne niech się biją o wpływy w wyścigu do Sejmu, Senatu czy Parlamentu Europejskiego. Samorząd lokalny nie potrzebuje wielkiej polityki, lecz sprawnego odpowiadania na wyzwania i potrzeby mieszkanek i mieszkańców oraz skutecznego działania.

Oto cztery priorytetowe zadania do realizacji w nadchodzącej kadencji

Zdrowie i opieka medyczna – troska o mieszkańców

Troska o zdrowie i jakość życia mieszkańców Sanoka jest naszym priorytetem. W tym celu usprawnimy pracę Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (SPMZPOZ) w celu przyspieszenia, usprawnienia i poprawy jakości obsługi pacjentów. Zwiększymy ofertę świadczeń medycznych, zapewnimy szybszy dostęp do lekarzy m.in. poprzez ułatwienia w rejestracji i zorganizujemy całodobowe pogotowie dentystyczne. Wprowadzimy bezpłatne porady dietetyka. Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, efektywnego systemu miejskiej opieki zdrowotnej opartego na nowoczesnym sprzęcie i większej dostępności lekarzy różnych specjalności. Stworzymy udogodnienia dla seniorów i dzieci. Chcemy by Sanoczanie mieli szybką, fachową i kompleksową opiekę medyczną.
więcej

Budownictwo wielorodzinne – mieszkania dla Sanoczan

Dostępność mieszkań to podstawa rozwoju lokalnej wspólnoty. To komfort życia i poczucie bezpieczeństwa. Dla młodych to możliwość planowania przyszłości i wyboru drogi życiowej. W mijającej kadencji 2018-2024, jako pierwsi od wielu lat postawiliśmy na miejskie budownictwo mieszkaniowe. Wyremontowaliśmy także wiele dotychczas zaniedbanych lokali komunalnych. Efekty tego widać w każdej dzielnicy Sanoka. Realizujemy już budowę 80 nowych mieszkań na ul. Ustrzyckiej. Miasto przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „Południe”, która będzie budować kolejne tanie mieszkania, w tym z opcją dojścia do własności. Będziemy wspierać tą inwestycję. Będziemy dążyć do wyznaczenia w dokumentach planistycznych miasta nowych terenów pod budownictwo jednorodzinne i wielomieszkaniowe oraz uzbrajać je w sieci. Budownictwo mieszkaniowe dla sanoczan to jeden z naszych głównych celów na przyszłość.
więcej

Projekt Ciepłowniczy i rozwój przedsiębiorczości – tańsze życie i nowe miejsca pracy

Ten projekt to nie tylko niższe opłaty za ogrzewanie mieszkań, firm, a w przyszłości i domów prywatnych. To także nowe miejsca pracy dzięki rozwojowi „Zielonych Stref Gospodarczych” oraz inkubatora przedsiębiorczości a w bliskiej perspektywie – darmowy, zeroemisyjny transport publiczny. Stawiamy na rozwój odnawialnych źródeł energii poprzez programy dla mieszkańców, którzy będą mogli uzyskać znaczące wsparcie przy instalacji fotowoltaiki, magazynów energii czy pomp ciepła ale także rozwój OZE w budynkach miejskich. To realny plan dla miasta, który sięga po nowoczesne technologie, dba o środowisko, zdrowie mieszkańców i poziom ich życia. Każdy sanoczanin odniesie dzięki tym projektom wymierną korzyść. Zielona rewolucja w Sanoku pozwoli stopniowo wyeliminować zjawisko smogu i poprawić znacząco jakość powietrza w naszym mieście. Na Dąbrówce powstaje „Zielona Strefa Gospodarcza” przy ul. Okulickiego, są już pierwsi inwestorzy. W kolejnej kadencji chcemy rozwinąć strefę, uzbroić ją w media i skomunikować łącznikiem z obwodnicą Sanoka. Będziemy też intensywnie pracować na rzecz kolejnej strefy gospodarczej. Te działania przełożą się na nowe miejsca pracy dla sanoczan.
więcej

Most i infrastruktura drogowa – bezpieczeństwo kierowców i pieszych

Naszym celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez kolejne intensywne przebudowy i remonty dróg miejskich wraz z towarzyszącą infrastrukturą (chodniki, oświetlenie, przejścia dla pieszych, wiaty przystankowe) w każdej dzielnicy. Trwa największa inwestycja w historii miasta – budowa mostu na Sanie. Budowana przeprawa ułatwi komunikację mieszkańcom i turystom, będzie udogodnieniem dla kierowców, atrakcją dla pieszych i rowerzystów. Otworzy jednocześnie dostęp do nowych terenów mieszkaniowych i rekreacyjnych. Gospodarka i turystyka naszego miasta uzyskają dodatkowy silny impuls rozwojowy. Oświetlenie w mieście zostanie gruntownie zmodernizowane na energooszczędne i inteligentnie sterowane.
więcej

Co jeszcze proponujemy?

1

Będziemy kontynuować modernizację systemu gospodarki odpadami komunalnymi, co przełoży się na obniżenie opłat dla mieszkańców za wywóz śmieci.

2

Zagospodarujemy brzegi rzeki San – utworzymy bulwary nad Sanem, strefy wypoczynku i rekreacji, przystań kajakową.

3

Zwiększymy istotnie długość ścieżek pieszo-rowerowych, w tym rozwijając projekt Velo San w kierunku Zagórza i Trepczy.

4

Zbudujemy nowe alejki na cmentarzach oraz odnowimy istniejące. Planujemy ustawienie większej liczby koszy na śmieci oraz troskę o zieleń i estetykę cmentarzy. Powiększymy cmentarz komunalny na Posadzie.

5

Uruchomimy program darmowych obiadów dla dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach miejskich.

6

Utworzymy dwa Parki Pokoleń (przy ul. Traugutta na Wójtostwie i przy ul. 800-lecia na Zatorzu) oraz nowe place zabaw dla dzieci.

7

Stworzymy miejskie schronisko dla zwierząt oraz wybiegi dla psów.

8

Będziemy kontynuować rozwój systemu monitoringu w mieście. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, odwiedzających Sanok.

9

Obiecujemy więcej zieleni w centrum Sanoka, w tym na Rynku.

10

Poprawimy estetykę zabytkowych kamienic miejskich w sercu naszego miasta.

11

Utworzymy Osiedlowy Dom Kultury w dzielnicy Dąbrówka, w miejscu Szkoły Podstawowej nr 7.

12

Przekształcimy tereny Zielonego Rynku przy ul. Lipińskiego w nowoczesny parking. Zwiększymy tym samym liczbę miejsc parkingowych, w odpowiedzi na potrzeby kierowców.

13

Wprowadzimy darmową komunikację publiczną dla mieszkańców i turystów, obsługiwaną nowoczesnym taborem zeroemisyjnym.

Poprawimy bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta:

 • Będziemy kontynuować remonty szkół, przedszkoli i żłobków miejskich. Zwiększymy liczbę miejsc w przedszkolach i żłobkach.
 • Wybudujemy nowy żłobek w dzielnicy Posada.
 • Uruchomimy program „Dietetyk w Szkole Podstawowej”.
 • Uruchomimy elektrociepłownię na Posadzie – zabezpieczymy dostawy ciepła po akceptowalnych cenach dla mieszkańców dzielnicy.
 • Przeprowadzimy montaż większej liczby koszy na śmieci na terenie całego miasta.
 • Utworzymy nowoczesny inkubator przedsiębiorczości.
 • Wprowadzimy system ulg i pomocy dla stawiających pierwsze kroki w biznesie.
 • Zainicjujemy cykliczne, bezpłatne kursy dla seniorów, w ramach programu „Sanocki Uniwersytet Seniora”.
 • Poprawimy znacząco bezpieczeństwo w okolicach placówek oświatowych. Zatroszczymy się o wzrost bezpieczeństwa w drodze z domu do szkoły, z uwzględnieniem działań edukacyjnych, w tym współpracy z policją oraz szkoleń dotyczących udzielania pierwszej pomocy.
 • Będziemy kontynuować projekt „Sanockie Becikowe” z jednorazowym świadczeniem z tytułu urodzenia dziecka w kwocie 1500 zł.
 • Wystartujemy z wyprawką dla nowonarodzonych sanoczan „Witamy nowych sanoczan”.
 • Wzmocnimy program stypendialny „Miasto Talentów” dla uzdolnionej młodzieży, zarówno w dziedzinie nauki, jak i sportu.
 • Będziemy rozwijać program „Lato w Mieście”, który zapewnia kompleksową opiekę dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w okresie wakacji.
 • Rozbudujemy ofertę kulturalną
 • W 2025 roku, po przejęciu przez Miasto terenu targowiska przy markecie Carrefour przygotujemy tam profesjonalny plac targowy.
 • Przeprowadzimy rewitalizację Hali Targowej.
 • W obliczu wojny w Ukrainie, podejmiemy działania na rzecz przywrócenia jednostki wojskowej w Sanoku wraz z budową strzelnicy na obrzeżach miasta.
 • Zwiększymy środki, przeznaczane na sanocki sport i sanockich sportowców. Chcemy uczynić Sanok „Sportową Stolicą Podkarpacia”.
 • Będziemy kontynuować ambitny program modernizacji infrastruktury sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku oraz jednostek oświatowych.
 • Zwiększymy atrakcyjność turystyczną Sanoka – rozwijając ofertę kulturalną, sportową, rewitalizując centrum miasta i promując nasze miasto.

Wybory 2024

Rejestr kredytów i wpłat

Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Łączy Nas Sanok

Sprawdź
Skip to content